Sztuka okazywania uczuć (miłości)
2 marca 2018 / opublikowano przez Blog Empirycznie / Kategorie : Psychologia społeczna
Gary Chapman, specjalista par wyróżnia, pięć języków miłości. Według niego sztuka okazywania uczuć polega na wyrażaniu miłości w taki sposób, w jaki druga osoba chce ją przyjmować. Gdy posiądziemy tajemnicę pięciu języków miłości i rozpoznamy język miłości swojego partnera, ten już nigdy nie będzie czuł się zaniedbany ani ignorowany.
Na czym polega sztuka okazywania uczuć?
Pięć języków miłości to: dotyk, prezenty, drobne przysługi, komplementy oraz wspólny czas. Jak rozpoznać jakim językiem miłości posługuje się nasza druga połowa? Osoba, która czeka na podarunki wcale nie jest interesowna i zachłanna, po prostu tylko wtedy czuje się kochana. Nie chodzi tu o drogie prezenty, ale drobne gesty, jak bukiet kwiatów, kubek ze śmiesznym nadrukiem czy pudełko czekoladek. Jeśli druga połowa skarży się, że od dawna nic od ciebie nie dostała, a sama chętnie wyraża uczucia, dając prezenty, to właśnie jej język miłości.
Jeśli z kolei partnerka mówi, że znacznie bardziej od kwiatów czy perfum cieszy ją, gdy partner pozmywa naczynia lub wstanie w nocy do dziecka, oznacza to, że jej językiem miłości są drobne przysługi. Z kolei język miłości w postaci dotyku objawia się w tym, że druga połowa chce się przytulać, być gładzona po skórze, drapana. Oczekiwanie komplementów to nie przejaw próżności, ale język miłość wyrażany poprzez werbalne docenianie drugiej połowy. Partner oczekuje komplementów i uznania, a związek zrujnuje krytyka i koncentrowanie się na tym, co złe. Kolejnym ważnym językiem miłości jest wspólnie spędzany czas. Dla niektórych to jest najważniejsze w związku, dlatego po wspólny weekendzie we dwoje poczują się kochani i doceniani.
Nieporozumienia w związku wynikają nie tylko z tego, że nie znamy języka miłości drugiej połówki, ale też z tego, że próbujemy obdzielać ją tym, czego sami potrzebujemy. Tymczasem kobieta, której językiem miłości jest wspólny czas może związać się z partnerem, który pragnie drobnych przysług, np. uprasowania jego koszuli czy ugotowania ulubionego dania.
Może Cię również zainteresować

Pomoc w zaburzeniach natury psychologicznej – do kogo się zgłosić?
Zaburzenia natury psychicznej czasami stanowią stany trudno rozpoznawalne. Możemy żyć wśród innych osób i tych zaburzeń nie zauważyć. Jednak bywają chwile i sytuacje, w których […]
czytaj dalej
Jak wybrać odpowiedniego psychologa?
W dzisiejszych czasach, w ciągłej pogoni za pieniądzem, rywalizacji w pracy, w świecie, gdzie ludzie zamiast ze sobą rozmawiać wolą przeglądać Internet, większość z nas […]
czytaj dalej
Stres – przyczyny i sposoby na walkę z nim
Główne przyczyny stresu: Jak sobie radzić ze stresem?
czytaj dalej
0 komentarzy