Pracoholizm – jak sobie z nim poradzić?

2 marca 2018   /   opublikowano przez Blog Empirycznie  / Kategorie :  Psychologia społeczna

Pracoholizm dotyka coraz większej grupy ludzi. Uzależniona osoba nie umie odgraniczyć życia prywatnego i zawodowego. Zatraca się w swoich obowiązkach. Osoba uzależniona zazwyczaj nie dostrzega tego, że ma poważny problem. Moment otrzeźwienia przychodzi często zdecydowanie zbyt późno… Pracoholik podupada na zdrowiu, a jego rodzina powoli się rozpada.

Jak walczyć z pracoholizmem?

Uzależnieni od pracy zasadniczo niczym nie różni się od uzależnienia od Internetu czy alkoholu. Problem w tym, że naprawdę nie wiele osób może sobie pozwolić na rezygnację z życia zawodowego. A więc uzależniona osoba na co dzień musi się mierzyć ze swoim nałogiem.

Dobry plan to podstawa

Osoby borykające się z uzależnieniem od pracy zazwyczaj są bardzo dobrze zorganizowane. I tą cechę warto wykorzystać w walce z nałogiem. Warto zaplanować jakieś aktywności pozazawodowe. Ćwiczenia na siłowni, wypady do kina czy wycieczki krajoznawcze. Dodatkowe aktywności zapełnią czas i pozwolą na jakiś czas zapomnieć o obowiązkach zawodowych.

Kolejny krok to wyznaczanie nowych granic. Powoli wprowadzamy nową, życiową rutynę. Zacznijmy starannie planować przebieg dnia codziennego. Na przykład przychodzimy do pracy punktualnie o 9 i wychodzimy równo o 17.  Warto poprosić kogoś o pomoc. Zaufany kolega z pracy może monitorować nasz czas pracy i w odpowiedniej chwili przypomni nam, że czas wracać do domu.

Pracoholik powinien także nauczyć się pracować w zespole i delegować obowiązki. Osoby uzależnione często myślą, że tylko one są w stanie poprawnie wykonać dane zadanie. Dlatego biorą na siebie zdecydowanie zbyt dużo obowiązków.

Czasami uzależnienie jest zbyt głębokie i pracoholik musi udać się po pomoc do specjalisty. Terapeuta pomoże osobie chorej skutecznie rozgraniczyć pracę i życie prywatne. Pokaże skuteczne techniki relaksu.

Nie możemy zapominać, że pracoholizm to poważna choroba, która prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy powinniśmy skonsultować się z terapeutą. W innym przypadku możemy stracić kontrolę nad swoim życiem.

  • Podziel się w Social Media:

Może Cię również zainteresować


Pomoc w zaburzeniach natury psychologicznej – do kogo się zgłosić?

Pomoc w zaburzeniach natury psychologicznej – do kogo się zgłosić?

Zaburzenia natury psychicznej czasami stanowią stany trudno rozpoznawalne. Możemy żyć wśród innych osób i tych zaburzeń nie zauważyć. Jednak bywają chwile i sytuacje, w których […]

czytaj dalej
Jak wybrać odpowiedniego psychologa?

Jak wybrać odpowiedniego psychologa?

W dzisiejszych czasach, w ciągłej pogoni za pieniądzem, rywalizacji w pracy, w świecie, gdzie ludzie zamiast ze sobą rozmawiać wolą przeglądać Internet, większość z nas […]

czytaj dalej
Stres – przyczyny i sposoby na walkę z nim

Stres – przyczyny i sposoby na walkę z nim

Główne przyczyny stresu: Jak sobie radzić ze stresem?  

czytaj dalej

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

dwa + 1 =