Jak wybrać odpowiedniego psychologa?

4 sierpnia 2018   /   opublikowano przez Blog Empirycznie  / Kategorie :  Psychologia społeczna

W dzisiejszych czasach, w ciągłej pogoni za pieniądzem, rywalizacji w pracy, w świecie, gdzie ludzie zamiast ze sobą rozmawiać wolą przeglądać Internet, większość z nas boryka się z samotnością, napięciem, stresem i innymi problemami. Nasz podły nastrój nie pozwala nam już na normalne funkcjonowanie, nie mamy siły wstać z łóżka, a posilenie się o zwykły uśmiech na twarzy jest dla nas nie lada wyzwaniem. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Jak sobie pomóc? Rozmowy z najbliższymi często kończą się zdaniem typu „inni mają gorzej”, a nam to wcale nie pomaga – wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji w zasadzie czujemy się podlej, bo nasi bliscy uświadamiają nam, że nie dość, że nasze problemy to w oczach innych błahostka, to na dodatek nie mamy prawa czuć się tak źle. A może warto w tym momencie zaciągnąć porady psychologicznej? Pamiętaj, że nie ma się czego wstydzić, jeśli czujesz, że właśnie tego potrzebujesz, nie zastanawiaj się!

Czym jest porada psychologiczna?

Porada psychologiczna jest to konsultacja specjalisty dotycząca określonego problemu, który może utrudniać nam funkcjonowanie w codziennym życiu. Trwa najczęściej około godziny. Psycholog omówi z nami szczegółowo dany problem, pomoże poszukać rozwiązania, zaproponuje określone działania, które pomogą nam w jego zniwelowaniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze psychologa?

Nie ulega wątpliwości, że psycholog, którego wybierzesz, musi to być osoba godna zaufania. Musi to być ktoś, przed kim nie będziesz bał się otworzyć, omówić najskrytsze problemy, wyrzucić emocje, a czasem nawet i wylać łzy. Jak takiego znaleźć?

1. Sprawdź opinie w internecie.
W Internecie można znaleźć portale, na których zamieszczane są dane psychologów oraz opinie ich pacjentów. Sprawdź, co mówią inni ludzie na temat specjalisty, którego znalazłeś w swojej okolicy. Pamiętaj jednak, że psycholog, który dla Twojego znajomego może okazać się idealny, Tobie już nie do końca może odpowiadać. Każdy z nas ma inne potrzeby i czego innego oczekuje od drugiej osoby, przed którą ma się otworzyć. Jednak na pewno sprawdzenie takiej opinii nie zaszkodzi. Jeśli widzisz, że ludzie wypowiadają się o danym psychologu w sposób ciepły i przyjazny, to może być dobry znak. Natomiast jeśli większość opinii jest negatywnych, jest duża szansa że i Ty nie zaufasz temu komuś.

2. Dowiedz się, czy Twój specjalista posiada odpowiednie wykształcenie i jakie jest jego doświadczenie
Nie krępuj się – masz prawo to wiedzieć. Może wybrany przez Ciebie psycholog ma swoją własną stronę WWW, na której zamieścił takie informacje. Jeśli chcesz, zapytaj go o to przez telefon podczas umawiania się na wizytę. Zwróć uwagę, czy ma ukończone studia magisterskie z zakresu psychologii. Zainteresuj się, od ilu lat pracuje w zawodzie, w czym się specjalizuje, z jakimi pacjentami najczęściej współpracuje. Nie każdy psycholog akurat z Twoim konkretnym problemem może sobie poradzić tak samo dobrze.

3. Umów się na pierwszą wizytę, i zobacz jak się czujesz
Zdarza się (choć niestety bardzo rzadko), że taka pierwsza wizyta u psychologa może odbyć się bezpłatnie. Jest to czas na wzajemne poznanie się, ogólne zarysowanie problemów. To ważne, żebyś czuł się dobrze w gabinecie swojego specjalisty. Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę? Na pewno musisz czuć się swobodnie. Psycholog nie może wprowadzać sztywnej, nerwowej atmosfery, bo wtedy bardzo trudno będzie Ci się przed nim otworzyć. Zauważ, w jaki sposób formułuje pytania skierowane do Ciebie. Czy odnosi się do Ciebie z sympatią, ciepło, czy jest raczej chłodny i oschły? Czy nie unika kontaktu wzrokowego? Czy czujesz się przy nim bezpiecznie? Musisz czuć, że możesz powiedzieć mu wszystko. Nie powinien Cię krytykować. Musi umieć Cię słuchać. Po wizycie przemyśl spokojnie w domu, czy pierwsze propozycje ćwiczeń pracy nad sobą odpowiadają Ci. Spróbuj się do nich dostosować i sprawdź, czy na Ciebie działają.

I pamiętaj! Jeśli po pierwszym spotkaniu czujesz, że to jednak nie ta osoba, nie bój szukać się dalej. Nie rezygnuj. Nie poddawaj się. Już przy pierwszym spotkaniu między Tobą a psychologiem musi nawiązać się nić porozumienia.

  • Podziel się w Social Media:

Może Cię również zainteresować


Pomoc w zaburzeniach natury psychologicznej – do kogo się zgłosić?

Pomoc w zaburzeniach natury psychologicznej – do kogo się zgłosić?

Zaburzenia natury psychicznej czasami stanowią stany trudno rozpoznawalne. Możemy żyć wśród innych osób i tych zaburzeń nie zauważyć. Jednak bywają chwile i sytuacje, w których […]

czytaj dalej
Stres – przyczyny i sposoby na walkę z nim

Stres – przyczyny i sposoby na walkę z nim

Główne przyczyny stresu: Jak sobie radzić ze stresem?  

czytaj dalej
10 kroków do uszczęśliwienia kobiety

10 kroków do uszczęśliwienia kobiety

Dzień dobry Dzisiaj dla Was kilka wskazówek, jak uszczęśliwić kobietę : ) A może macie jeszcze jakieś rady? 🙂 Czekam na komentarze!

czytaj dalej

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

piętnaście + cztery =