Jak sobie radzić z uzależnieniem od alkoholu?

2 marca 2018   /   opublikowano przez Blog Empirycznie  / Kategorie :  Psychologia kliniczna, Psychologia społeczna

Alkoholizm to choroba okrutna, na którą zachorować może każdy, bez względu na wiek. Alkoholikiem jest się przez całe życie, a w liczyć można tylko na wyleczenie jej symptomów, nie zaś choroby jako takiej. O ile jednak walka z nałogiem jest trudna, nie jest niemożliwa. Wymaga tylko ogromnej pracy osoby uzależnionej i jej chęci przyjęcia pomocy.

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w walce z alkoholizmem, muszą nastąpić dwie rzeczy: chory musi zdawać sobie sprawę ze swojego uzależnienia, po drugie zaś musi chcieć podjąć walkę z nałogiem. Brak któregokolwiek z tych czynników uniemożliwia możliwość przezwyciężenia alkoholizmu.

Osoba świadoma swojego problemu w pierwszej kolejności powinna zwrócić się do specjalisty, w celu ustalenia odpowiedniej diagnozy oraz zaplanowania stosownego leczenia. W przypadku lżejszego uzależnienia, wystarczą cykliczne spotkania z terapeuta lub uczestnictwo w grupie wsparcia. W sytuacji, gdy alkohol skrajnie zawładnął życiem chorego, konieczna może być terapia w ośrodku odwykowym. Po pomoc specjalisty należy zgłosić się każdorazowo, gdy spożywanie alkoholu staje się niekontrolowane oraz gdy uniemożliwia normalnie funkcjonowanie.

Można spotkać się z opiniami, jakoby walka z alkoholizmem mogła być podobna do walki z nałogiem tytoniowym. Nic bardziej mylnego: tytoń, w przeciwieństwie do alkoholu, bowiem tytoń nie wpływa w żaden znaczący sposób na zachowanie i stan psychiczny. O ile z nikotynizmu można „wyjść” stosując technikę stopniowego odstawiania tytoniu, taka opcja nie wchodzi w grę w walce z alkoholizmem. Alkohol należy odstawić w całości, bez żadnych ustępstw. Jako, że alkoholicy mają tendencje do wpadania w alkoholowy ciąg, stopniowe odzwyczajanie organizmu od alkoholu nie wchodzi w grę.

W przypadku uzależnia lekkiego, gdy chory wciąż posiada kontrolę nad swoim życiem, możliwa jest samodzielna walka z chorobą. Tak jak w przypadku poważnego uzależnienia, należy całkowicie zrezygnować ze spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu. Najlepiej w ogóle nie posiadać go w swoim otoczeniu. Choć nie zawsze jest to możliwe, należy unikać sytuacji sprzyjających spożywaniu alkoholu – a jeśli już w takiej okoliczności się znajdziemy, pod żadnym pozorem go nie przyjmować. Wystarczy jego najmniejsza ilości, by ciągota alkoholowa wróciła.

Jednak w każdym momencie, w którym ktokolwiek stwierdzi, że popada w uzależnienie alkoholowe, winien podjąć natychmiastowe kroki przeciwdziałające dalszemu rozwojowi choroby. Warto niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który wyrobi w uzależnionym odpowiednie myślenie i zmotywuje do dalszej pracy nad sobą. Może być to kluczowe dla uniknięcia przykrych konsekwencji tej strasznej choroby.

  • Podziel się w Social Media:

Może Cię również zainteresować


Pomoc w zaburzeniach natury psychologicznej – do kogo się zgłosić?

Pomoc w zaburzeniach natury psychologicznej – do kogo się zgłosić?

Zaburzenia natury psychicznej czasami stanowią stany trudno rozpoznawalne. Możemy żyć wśród innych osób i tych zaburzeń nie zauważyć. Jednak bywają chwile i sytuacje, w których […]

czytaj dalej
Gdy po raz kolejny sięgam po alkohol. Jakie rozwiązania pomogą skończyć z nałogiem?

Gdy po raz kolejny sięgam po alkohol. Jakie rozwiązania pomogą skończyć z nałogiem?

Nadużywanie alkoholu i związane z nim uzależnienie jest charakterystyczne nie tylko dla kraju na Wisłą. Problem ten jest powszechny na całym świecie i każdego dnia […]

czytaj dalej
Jak wybrać odpowiedniego psychologa?

Jak wybrać odpowiedniego psychologa?

W dzisiejszych czasach, w ciągłej pogoni za pieniądzem, rywalizacji w pracy, w świecie, gdzie ludzie zamiast ze sobą rozmawiać wolą przeglądać Internet, większość z nas […]

czytaj dalej

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

17 + czternaście =