Gdy po raz kolejny sięgam po alkohol. Jakie rozwiązania pomogą skończyć z nałogiem?

28 listopada 2019   /   opublikowano przez Blog Empirycznie  / Kategorie :  Psychologia kliniczna

Nadużywanie alkoholu i związane z nim uzależnienie jest charakterystyczne nie tylko dla kraju na Wisłą. Problem ten jest powszechny na całym świecie i każdego dnia setki tysięcy osób zadają sobie pytanie: Co dalej? Gdy zauważyliśmy, że trudno już obyć nam się bez wypicia piwa przed pójściem spać, lub sięgnięcia po kieliszek wódki, pora zdać sobie sprawę że uzależnienie dotyczy także nas. Nie jest to powód do paniki ani obniżania swojej samooceny, ale czym prędzej powinniśmy działać. Sprawdzamy jakie metody pomagają wygrać walkę z uzależnieniem od alkoholu.

Zmiana stylu życia

Przede wszystkim powinniśmy co nieco zmienić, jeśli chodzi o nasze życie. Chęć częstego sięgania po alkohol musi mieć w końcu jakieś pobudki, najczęściej jest to albo tendencja do częstego imprezowania, albo niezadowolenie i frustracja dnia codziennego. W jednym i drugim przypadku potrzebne jest działanie. Jeśli widzimy, że jakaś grupa znajomych źle na nas wpływa, spotykając się z nimi często popadamy w długie alkoholowe ciągi, powinniśmy zmienić towarzystwo. Najlepiej na takie, które nie zagląda zbyt często do kieliszka.

Trudniej jest w przypadku tych, którzy zaczęli pić z powodu jakiejś traumy życiowej, depresji czy zwykłego niezadowolenia. Tutaj warto skorzystać z pomocy dobrego psychologa, który będzie w stanie dotrzeć z nami do prawdziwego źródła problemu i podpowie nam jak go zwalczyć. Wtedy nie będziemy już potrzebowali alkoholu, by się nim „znieczulać” na trudy rzeczywistości. Jeśli natomiast jesteśmy już mocno uzależnieni fizycznie, warto odwiedzić prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu świętokrzyskie ma wiele takich placówek, znajdują się nawet w niewielkich miejscowościach. Pomoc mamy więc na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko przełamać się i z niej skorzystać.

Profesjonalna terapia

Trudniejsze przypadki mogą być bardzo odporne na domowe metody leczenia. Jeśli popadliśmy już w silne uzależnienie fizyczne, to nagłe odstawienie alkoholu może doprowadzić do wystąpienia ostrego zespołu abstynencyjnego, znanego też jako delirium tremens. Wystarczy powiedzieć, że w jego skład wchodzą między innymi omamy i halucynacje, agresja i niepokój ruchowy, by dowiedzieć się że tutaj nie ma żartów. W najostrzejszych przypadkach może dojść do nagłego wzrostu ciśnienia krwi, czego skutkiem bywają nawet zawały serca lub wylewy.

Jest to już sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia, stąd absolutnie potrzebne jest powolne odstawianie alkoholu pod okiem specjalisty, czasami dobrze jest wdrożyć terapię detoksykacyjną, czyli tzw. detoks alkoholowy. Przede wszystkim, gdy odstawienie nam się uda, ważna jest żelazna dyscyplina. Stąd poleca się uczestnictwo w terapiach grupowych otwartych lub zamkniętych, które są bardzo pomocne jako sposób na leczenie uzależnień Staszów to jedna z mniejszych miejscowości, w której możemy znaleźć każdy powyższy rodzaj wsparcia. Nie wahajmy się z niej skorzystać, jeśli zauważyliśmy że popadamy w nałóg, bądź dzieje się to w przypadku kogoś z naszej rodziny, przyjaciół czy znajomych.

  • Podziel się w Social Media:

Może Cię również zainteresować


To depresja czy lenistwo?

To depresja czy lenistwo?

Wiele osób zastanawia się, czy to normalne, że czasami nie mają chęci do życia, są stale zmęczone, mają bóle głowy oraz ogólne złe samopoczucie, a […]

czytaj dalej
Jak walczyć z fobiami?

Jak walczyć z fobiami?

Fobia to wyraz dość często używany w powszechnym języku. Warto jednak uświadomić sobie dwie istotne w tej sprawie kwestie. Po pierwsze, fobia w znaczeniu ścisłym, […]

czytaj dalej
Jak sobie radzić z uzależnieniem od alkoholu?

Jak sobie radzić z uzależnieniem od alkoholu?

Alkoholizm to choroba okrutna, na którą zachorować może każdy, bez względu na wiek. Alkoholikiem jest się przez całe życie, a w liczyć można tylko na […]

czytaj dalej

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

13 + dwadzieścia =